دلفی آنی- Real time delphi

دلفی آنی

این روش با نام دلفی مجازی نیز در ادبیات فارسی مطرح می شود اما واقعیت این است که ویژگی آن صرفا مجازی بودن نیست و پاسخ گویی سریع و عدم نیاز به تکرار راند های مختلف مهترین ویژگی ان است بنابراین دلفی مجازی این معادل فارسی مناسبی آن نمی تواند باشد. لذا دلفیآنی به جای آن پیشنهاد می شود- برای انتخاب واژه با مهندس وحید وحیدی مطلق مشورت کردم .

RTD  تکنیک نسبتا جدیدی است که اصل آن بر گرفته از روش دلفی است. دلفی سنتی نیاز به چند دور تکرار پرسش نامه برای رسیدن به اجماع بین نخبگان داشت و زمان بر بودن ان یکی از اصلی ترین مشکلات روش بود. مهمترین مزیت RTD  بدون تکرار بودن آن است به این معنی که

تکرار حتمی دور دوم نیست. مشارکت کنندگان بصورت آنلاین و بلادرنگ(real time) نتایج پاسخ های سایر اعضا را می بینند و با توجه به نظرات آنها نظرخود را اعمال و اصلاح می نمایند. هر زمان که پاسخ دهنده بخواهد نظر خود را تغییر دهد می تواند پرسش نامه را مجددا بازنگری کرده و نظرات خود را اصلاح کند.

در فنلاند آینده پژوه هانو لینتوری[۱]، یک فرد کلیدی در توسعه نرم افزار دلفی بود و اوسمو کیوسی[۲] و جاری کاویواوجا[۳] نیز از سال ۱۹۹۶ ای روش را مورد توجه قرار دادند. انها ظرفیت جهان وب (world wide web) را  برای بکار گیری در دلفی و دریافت واعمال نظرات بصورت فوری و بدون تکرار راند های مختلف مورد بحث قرار دادند. در سال ۱۹۹۸ یک بسته نرم افزاری با عنوان پویش دلفی حرفه ای(Professional Delphi Scan )  بکار گرفته شد و در نهایت در سال ۲۰۰۸ نسل سوم نرم افزار توسعه یافته و اکنون با نام eDelfoi  مورد استفاده قرار می گیرد. زبان مورد استفاده درا ین نرم افزا زبان فنلاندی بوده ودر سطح جهانی بازتاب ضعیفی داشته است.

یک پایلوت جهانی از بکار گیری Professional Delphi Scan انجام شد. این مطالعه به آینده آموزش پرداخت و پانلیست ها از کشور فنلاند و انگلیس در دلفی مشارکت داشتند. در سال ۲۰۰۴ موسسه دارپا (Defense Advanced Research Projects Agency) ، یک اعتبار پژوهشی برای توسعه روش آنلاین دلفی مبنا به منظور تسریع در فرآیند دریافت نظرات و بحث وتبادل نظر بین نخبگان اختصاص داد. هدف این اعتبار پژوهشی تسریع فرآیند تصمیم گیری در مورد یک مسئله بصورت آنی (real time) نظرات خبرگان در مورد رویکردهای جایگزین با توجه به عدم قطعیت ها بود. به همین دلیل این روش دلفی آنی ( Real time delphi) نام گرفت. تعداد مشارکت کنندگان در این روش کم و درحدود ۱۰ تا ۱۵ نفر پیشنهاد شده است

 موارد استفاده از دلفی آنی

مشارکت همزمان یا غیر همزمان، وجود تعداد کمی از شرکت کنندگان و تکمیل سریع  پرسش نامه ها، با این وجود این روش  زمانی که تعداد شرکت کنندگان بیشتر است و زمان بیشتری در دسترس است نیز می تواند استفاده قرار گیرد. مزیت این روش برای مدیران و تصمیم گیران،  سرعت، بهره وری، شفافیت است و برای شرکت کنندگان انعطاف پذیری را فراهم می کند.

این روش از سال ۲۰۰۶ بطور گسترده در پروزه هزاره بکار برده شده است. کاربرد های این روش بطور خلاصه درموراد زیر آورده شده است. :

مدل های تصمیم گیری :

 • تصمیم گیری بلادرنگ[۴] DARPA
 • انتخاب و شکل دهی به تصمیم[۵] (auto mfg)

مطالعات اولویت سنجی :

 • ارزیابی اولویت های موضوعات پروژه هزاره ۲۰۰۶
 • ارزیابی اولویت های موضوعات پروژه هزاره ۲۰۰۷
 • ارزیابی اولویت های موضوعات پروژه هزاره ۲۰۰۸
 • ارزیابی اولویت های موضوعات پروژه هزاره

مطالعات موردی- Substantive studies

 • آموزش آینده و امکانات یادگیری
 • آینده انرژی

مطالعات پشتیبان یونسکو :

 • قضاوت ها درمورد پذیرش فرآیند های دلفی
 • پیشران های سناریو
 • تدوین گزارش

تخصیص منابع (قراداد های فرعی با بانک جهانی)

 • عملکرد
 • تنوع زیستی
 • تغییرات اقلیمی

Theodore J. Gordon,2008, THE REAL-TIME DELPHI METHOD,The Millennium Project ,excerpt from Futures Research Methodology—V3.0

[۱] Hannu Linturi

[۲] Osmo Kuusi

[۳] Jari Kaivo-oja

[۴] Real Time Decision Making.

[۵] Choosing a Configuration

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *